מצודת חוקוק מקבוצת

מיקום : צפון מערב לכנרת, קרוב לנחל עמוד וקיבוץ חוקוק.

עונה מתאימה לביקור : כל עונות השנה, יש לתאם הגעה למקום.

טלפון לבירורים : 054-5798846.

רמת קושי : קלה, מתאים לכל המשפחה.

תשלום : הכניסה בתשלום בתיאום מראש.

איך להגיע?
אל המצודה אפשר יהיה להגיע בצורה הפשוטה ביותר תוך נסיעה אל קיבוץ חוקוק. אל המצודה אפשר להגיע תוך נסיעה בכביש 90 המחבר בין טבריה לראש פינה, בצומת חוקוק יש לפנות אל כביש 8077.

מעט רקע על מצודת חוקוק והאזור
מצודת חוקוק היא מבנה מבוצר משנת 1945 אשר נבנה על ידי סולל בונה למטרת מגורים הכשרה לחניכי הפלמ"ח. בהמשך הוקם במקום קיבוץ חוקוק והמצודה ננטשה והוכרזה כאתר מורשת. כיום, המקום מוגן על ישי המועצב לשימור אתרים. המצודה הוקמה בשנות הארבעים באזור אשר היה מיושב בעיקר באוכלוסייה ערבית, מטרת הקמת המצודה הייתה עידוד של התיישבות יהודית באזור תוך הבטחת רמת בטיחות ושמירה על הכביש המחבר בין טבריה לקיבוצי הגליל העליון.

את מבנה המצודה תכנן יעקב מטריקין, היא מתפרסת על פני שטח של 1200 מ"ר תוך שילוב של מגדל מים, עמדות תצפית, חדרי מגורים וחומת מגן חזקה. עד לשנת 1950 שימשה המצודה חלק משמעותי בחיי הקיבוץ והגנה על האזור. החל משנת 1983 הועברה מצודת חוקוק לרשות המועצה לשימור אתרים והפכה למוזיאון ומתחם מורשת בו מתקיימות סדנאות והרצאות. במהלך מלחמת השחרור מלאה המצודה תפקיד חשוב בהגנה על האזור, היא שימשה מאחז איתן בעבור הכוחות הלוחמים.
במקום ישנה גם מערת מסתור קדומה מתקופת מרד בר כוכבא ומערה בה התגלה בעבר שלד של אדם קדמון.

וילות יוקרתיות

הצעות טיולים בקרבת מקום
1.    נחל עמוד.
2.    ים כנרת.
3.    מסלול קיבוץ חוקוק עד תצפית הגיחון.
4.    מוזיאון יגאל אלון בקיבוץ גינוסר.

המלצות שלנו:
הביקור במצודה מומלץ מאוד בעבור חובבי אתרי מורשת ישראל, מאבקי מלחמת העצמאות ופלוגות הפלמ"ח. במקום פועל מוזיאון המומלץ לביקור בעבור קבוצות תלמידים ומבוגרים, כדאי לעקוב אחר פעילויות ערב המתקיימות במוזיאון. נציין כי הפעולות מתקיימות בעיקר תוך תיאום מראש והזמנה אישית.

את הטיולים באזור ואת הביקור במצודה כדאי לשלב יחד עם לינה במתחמי הנופש באזור, החוויה תהיה שלמה יותר כאשר היא מתפרסת על פני כמה ימים של טיולים באזור הכנרת, רמת הגולן והרי הגליל. מצודת חוקוק היא רק אחת מבין עשרות אתרי מורשת מיוחדים המספרים את ההיסטוריה של עם ישראל מתקופת בר כוכבא ועד לתקופת מלחמת השחרור. את סיפורי המורשת חשוב יהיה להעביר לדורות הבאים תוך ביקורים במוזיאונים וסיפורי הגבורה של אלו אשר קיפחו נפשם לשחרור מדינת ישראל. את הטיולים באזור נמליץ לשלב עם שייט ביאכטות בכנרת, ביקור בראש פינה, טיול בפארק הירדן ושלל מסעדות כפריות נהדרות המעניקות חוויה כה שונה בהשוואה למסעדות של הערים הגדולות.

וילות מומלצות